صعودی شدن قیمت جهانی مسکن/ قطر رکورددار گرانی مسکن شد


صعودی شدن قیمت جهانی مسکن/ قطر رکورددار گرانی مسکن شد

تسنیم نوشت: صندوق بین المللی پول در گزارشی از وضعیت بازار مسکن در جهان اعلام کرد طی سال میلادی گذشته روند قیمت مسکن در جهان صعودی بوده و تعداد کشورهایی که در این سال با افزایش قیمت مسکن مواجه شده اند بسیار بیشتر از کشورهایی بوده است که کاهش قیمت مسکن داشته اند.

بر اساس این گزارش در نصف کشورهای صنعتی سرعت رشد قیمت مسکن در سال ۲۰۱۵ بیشتر از میزان رشد درآمد مردم در این کشورها بوده است.

در میان ۶۴ کشور جهان که توسط صندوق بین المللی پول مورد بررسی قرار گرفته اند تنها ۱۴ کشور با کاهش قیمت مسکن مواجه بوده اند و در بقیه کشورها قیمت مسکن در سال ۲۰۱۵ رشد داشته است.

قطر رکورددار رشد قیمت مسکن در سال ۲۰۱۵ بوده به طوری که این کشور با رشد ۱۵ درصدی قیمت مسکن در این سال مواجه شده است.

میزان رشد قیمت مسکن در برخی کشورهای دیگر عبارت است از: نیوزیلند ۱۴ درصد، سوئد ۱۳ درصد، ترکیه ۱۰ درصد،‌ ایرلند ۱۰ درصد،‌ هند ۸ درصد،‌ انگلیس و آمریکا و مکزیک ۵ درصد، و ژاپن ۳ درصد.

در میان کشورهایی که با کاهش قیمت مسکن مواجه بوده اند اوکراین رکورددار بوده است. قیمت مسکن در این کشور طی سال میلادی گذشته ۳۳ درصد کاهش داشته است.

پس از این کشور،‌ امارات قرار گرفته است. قیمت مسکن در امارات طی سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۴ درصد، روسیه ۱۳ درصد، برزیل ۱۰ درصد، چین ۳ درصد و فرانسه ۲ درصد کاهش داشته است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳