بروز نشانه از رونق در بازار مسکن؟/ چند پیش‌بینی از وضعیت آتی بخش مسکن


بروز نشانه از رونق در بازار مسکن؟/ چند پیش‌بینی از وضعیت آتی بخش مسکن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بازار مسکن با وجود گذشت دو ماه و نیم از سال ۹۵، همچنان در رکود به‌سر می‌برد؛ تا جایی که مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان کشور نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می‌کند: «رکود در بخش مسکن تعمیق شده و در صورت این‌که کاری برای این موضوع نشود، بسیاری از صنایع وابسته به حوزه مسکن نیز با چالش روبه‌رو خواهند شد.»

این در شرایطی است که گزارش تازه بانک مرکزی از نشانه‌هایی از رونق در بازار مسکن خبر می‌دهد؛ به طوری که تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه ۸ درصد بیشتر از همین ماه در سال قبل بوده است.

بر این اساس، در ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۵ ، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسکوني شهر تهران به ۱۵ هزار و ۴۳۱ واحد مسکوني رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۲ درصد افزايش نشان مي‌دهد.

در این میان، محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی ایران درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بخش‌های مختلف اقتصادی در سال‌جاری از جمله بازار مسکن گفته است: «پیش‌بینی کلی من برای اقتصاد ایران در سال‌جاری یک رشد تدریجی با شیبی ملایم است.»

به گفته وی، «به نظر می‌رسد مسکن در سال‌جاری با شیبی ملایم، رشد قابل قبولی داشته باشد، اما مانند گذشته شاهد رشدها و جهش‌های یکباره مسکن نخواهیم بود.»

پیش از این بیت‌اله ستاریان، کارشناس مسکن عنوان کرده بود «در صورتی که برجام جاري و قراردادهاي تحريم معوق و نتايج آن در اقتصاد رويت شود، مي‌توان انتظار رونق در بخش مسكن را داشت، زيرا اين بخش به مقدار بسيار زيادي به نقدينگي نياز دارد، بنابراين جاذب منابع ورودي به كشور خواهد بود.»

به اعتقاد وی، «وقتي گردش پول در كشور با ورود منابع آزادشده و انواع سرمايه‌هاي خارجي حاصل شود، قدرت خريد مردم نيز افزايش مي‌يابد و بخش مسكن به سبب اين‌كه بسيار به اين منابع نيازمند است، اين منابع را به‌سرعت جذب مي‌كند.»

نرخ آپارتمان در برخی محله‌های تهران

در حال حاضر گزارش‌ها از بازار مسکن تهران حاکی از آن است که یک واحد آپارتمان ۶۵ متری در طبقه چهارم ۵۰۰ میلیون تومان است. همچنین یک واحد آپارتمان ۹۲ متری در محله ازگل، خیابان نوبهار هر متر ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که برای خرید آن باید ۶۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

یک واحد آپارتمان ۵۶ متری در محله نارمک، میدان ۴۱ نیز، طبقه دوم و ۱۶ سال ساخت هر متر ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. در حال حاضر این واحد مسکونی ۲۰۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

در خیابان شهران، طوقانی یک واحد آپارتمان ۸۳ متری، طبقه پنجم با ۴ سال ساخت هر متر ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. این واحد مسکونی ۳۹۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است.

یک واحد آپارتمان ۶۸ متری نوساز در محله جنت‌آباد مخابرات هر متر ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. برای خرید چنین خانه‌ای باید حدود ۳۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

در پیروزی، خیابان پرستار هر یک واحد ۱۰۶ متری از سوی فایل‌های فروش در طبقه سوم با ۹ سال ساخت هر متر ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. قیمت این واحد مسکونی ۵۴۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶