یک‌سوم واحدهای مسکن مهر، تعاونی‌سازند/ پیگیر وام ۴۰ میلیونی هستیم


یک‌سوم واحدهای مسکن مهر، تعاونی‌سازند/ پیگیر وام ۴۰ میلیونی هستیم

به گزارش بانک عامل بخش مسکن، محسن رستمی مال خلیفه، درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف پروژه های مسکن مهر ساخته شده توسط تعاونی‌ها گفت: از مجموع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در کشور، ۸۴۲ هزار و ۸۱۹ واحد در قالب تعاونی ها ساخته شده است که یک سوم از کل پروژه‌های مسکن مهر را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۷۳۱ هزار واحد مسکن مهر ساخته شده در قالب تعاونی ها، به متقاضیان واگذار شده است، ادامه داد: حدود ۱۱۳ هزار واحد نیز، هنوز به متقاضیان واگذار نشده است که باید تعیین تکلیف شوند.

مدیرکل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: پیشرفت پروژه های باقی مانده مسکن مهری که در قالب تعاونی ها ساخته شده اند، از ۴۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند.

رستمی مال خلیفه درباره زمان تعیین تکلیف پروژه های باقی مانده تعاونی های مسکن مهر ادامه داد: برخی از پروژه ها دارای مشکلات حقوقی هستند که باید این مشکلات برطرف شوند که حدود ۵۰ هزار واحد را شامل می شود؛ همچنین تعدادی از واحدها به دلیل سهم آورده پایین متقاضیان هنوز تکمیل نشده اند.

وی تاکید کرد: بعضی از واحدهای دارای مشکل حقوقی، به مراجع قضایی معرفی شدند که بخشی از آنها، ناشی از اختلافات اعضا با یکدیگر و بخشی ناشی از اختلاف با پیمانکاران است.

رستمی افزود: وزارت تعاون متولی سه رکن اصلی بازرس، مجمع و هیأت مدیره تعاونی های مسکن مهر است و رسیدگی به مشکلات مالی این تعاونی‌ها با وزارت تعاون نیست؛ بلکه مشکلات حقوقی و مالی تعاونی های مسکن مهر باید در مراجع قضایی رسیدگی شود.

مدیر کل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه پیگیری ها برای رفع مشکلات حقوقی تعاونی های مسکن مهر در حال انجام است، گفت: البته برخی از واحدها به دلیل سهم پایین آورده متقاضیان بلاتکلیف مانده که مردم نیز باید در این زمینه مشارکت کنند.

رستمی مال خلیفه گفت: در این زمینه اقدامات لازم در حال پیگیری است؛ به نحوی که یکی از این اقدامات، اجرای مصوبه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر به ۴۰ میلیون تومان است که در این زمینه، مرتب با مسئولان بانک عامل بخش مسکن در تعامل هستیم تا دریافت متمم تسهیلات برای پروژه های مسکن، هر چه زودتر به نتیجه برسد و متقاضیان بتوانند از تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی نیز استفاده کنند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تاکید بر اینکه از متقاضیان نیز درخواست می کنیم تا نسبت به افزایش سهم آورده خود اقدام کنند، گفت: این موضوع یکی از مشکلات روند کند تکمیل برخی از پروژه ها است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱