کارگاه های ساختمانی بخشنامه تعطیلی پروژه ها را اجرا نکردند


کارگاه های ساختمانی بخشنامه تعطیلی پروژه ها را اجرا نکردند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: علی رغم صدور بخشنامه تعطیلی کارگاه های ساختمانی برای جلوگیری از شیوع کرونا، اما بخش عمده ای از پروژه ها به فعالیت خود ادامه داده اند.

سعید سعیدیان  در خصوص توقف پروژه‌ها و کارگاه‌های ساختمانی در تهران اظهار داشت: در اسفند ماه سال گذشته سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران طی نامه‌ای به شهرداری تهران درخواست کرد تا کارگاه‌های ساختمانی به عنوان یکی از مراکز احتمالی تکثیر و شیوع ویروس کرونا، تعطیل شوند.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی صرفاً می‌تواند نقش پیشنهاد دهنده داشته باشد و دستگاهی که می‌تواند به عنوان نهاد صادرکننده پروانه ساختمانی، از ادامه فعالیت ساخت و ساز جلوگیری کند، شهرداری‌ها هستند؛ ناظران ساخت نیز می‌توانند فقط گزارش تخلفات را به شهرداری‌ها ارائه دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: در این وضعیت به دلیل آنکه مصوبه‌ای در خصوص حمایت از مشاغل ساختمانی در زمان تعطیلی کارگاه‌های ساخت و ساز نداریم، ناظران ساختمانی نیز به ما خرده می‌گیرند که نظام مهندسی می‌گوید در خانه بمانید ولی پیمانکاران پروژه را تعطیل نمی‌کنند؛ اگر تخلفی رخ دهد، چه کسی مسئول نظارت بر کارگاه هاست؟

وی یادآور شد: نظام مهندسی پیشنهاد تعطیلی کارگاه‌های ساختمانی را به شهرداری تهران ارائه داد و شهرداری این موضوع را پذیرفت و طی بخشنامه‌ای به همه پروژه‌های ساختمانی دستور داد تا ۱۵ فروردین تعطیل باشند مگر اینکه نکات ایمنی و بهداشتی به طور کامل رعایت شود.

سعیدیان تصریح کرد: بر اساس بررسی‌هایی که ما در نظام مهندسی داشتیم، متأسفانه کارگاه‌های ساختمانی این بخشنامه را رعایت نکردند و همچنان بخش زیادی از آنها فعال هستند و مهندسان ناظران ما نیز این تخلف را گزارش کرده اند و به شهرداری هم اعلام شده است.

وی گفت: مشکل ما این است که پیمانکاران و صاحبان پروژه می‌گویند ما به سرمایه گذار یا مالک تعهد داریم که باید پروژه را ظرف زمانی خاصی به اتمام برسانیم و در غیر این صورت، باید جریمه پرداخت کنیم؛ چون این موضوع در ستاد مبارزه با کرونا تصویب نشده که اگر پروژه‌های ساختمانی متوقف شود، مالک حق دریافت جریمه از پیمانکار یا سازنده را ندارد.

این مقام مسئول در سازمان نظام مهندسی گفت: جامعه مهندسان مشاور و انجمن پیمانکاران و انجمن انبوه سازان به رئیس جمهور نامه زده اند که اگر در این خصوص مشکل حقوقی به وجود آمد و مالکان پروژه‌های ساختمانی، به دلیل توقف پروژه در پی شیوع کرونا، از پیمانکار یا سازنده شکایت کند، دولت از آنها حمایت کند و مصوبه ستاد مبارزه با کرونا به عنوان پشتیبان حقوقی از سازنده مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: معاونت منابع انسانی شهرداری تهران اعلام کرده که فعالیت دوایر و ادارات شهرداری با یک سوم نیروها، تا ۲۱ فروردین ادامه یابد. ما هم به عنوان نظام مهندسی هشدارهای خود را داده ایم ولی امکان اعمال قوه قهریه نسبت به کارگاه‌ها را نداریم چون ممکن است مالکان پروژه‌ها از سازمان نظام مهندسی شکایت کنند و این سازمان محکوم شود.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۱۶