بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت‌های پیمانکاری


بیکاری پیمانکاران با وجود حجم وسیع شرکت‌های پیمانکاری

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی گفت: حجم گسترده ای از شرکت های پیمانکاری جوان در کشور داریم که برای آنها پروژه عمرانی وجود ندارد تا وارد فعالیت شوند.

به گزارش  سندیکای شرکت های ساختمانی ایران، ایرج گلابتونچی در مراسم گرامی داشت هفتادمین سال تأسیس این تشکل غیر دولتی گفت: تعداد پیمانکاران تأیید صلاحیت شده بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه ۴۲ هزار و ۵۳۱ شرکت پیمانکار و ۲ هزار و ۹۰۷ شرکت مشاور است که این تعداد پیمانکار در ۶۹ هزار و ۲۴۱ رشته رتبه بندی شده اند. بالاترین سقف پیمانکاری در رشته ساختمان است که ۲۳ هزار و ۵۵۸ رشته شرکت در حوزه ساختمان و ۱۳ هزار و ۹۴۵ شرکت پیمانکاری در رشته راه فعال هستند.

وی افزود: بیشترین حجم پیمانکاری کشور به ترتیب در حوزه ساختمان، راه و ترابری، آب، تأسیسات و نیرو است به عبارت دیگر شرکت های پیمانکاری ایرانی به کار در رشته ساختمان، راه و آب گرایش دارند. این در حالی است که کشوری نفتی هستیم اما در حوزه نفت، صنعت، ارتباطات و کاوش های زمینی شرکت های پیمانکاری ما قوی نیستند و فعالیت چندانی ندارند.

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران ادامه داد: اگر بخواهیم شرکت های پیمانکاری را بر اساس رتبه تقسیم بندی کنیم اولین نکته ای که می بینیم این است که تجمع عجیبی در رتبه ۵ داریم که نشان می دهد حجم عظیمی از شرکت های پیمانکاری جوان در کشور وجود دارد و اگر برای آنها کار ایجاد نشود با بحران بزرگی اجتماعی اقتصادی در حوزه مهندسی روبه رو خواهیم شد. چراکه از ۶۵ هزار شرکت فعال در بخش پیمانکاری، حدود ۵۷ هزار شرکت در ۶ گرایش رتبه ۵ قرار دارند. به عبارت دیگر باید برای جوانانی که شرکت پیمانکاری تاسیس می کنند فکر عاجل و برای آنها کار ایجاد کنیم.

گلابتونچی تصریح کرد: ظرفیت ریالی پیمانکاری کشور حدود یک میلیون میلیارد تومان یا به عبارتی ۱۱۵ میلیارد دلار حجم پیمانکاری ما است که باید برای آن کار ایجاد کرد؛ با توجه به شرایط کشور ما و بودجه ای که روز به روز کم می شود این حجم پیمانکاری با این سقف ریالی را کجا باید کار بدهیم و اجازه دهیم درآمد داشته باشند؟ به تعبیر دیگر ما حجم ریالی وسیعی در محدوده پیمانکاری داریم ولی در داخل کشور برای آنها کار نیست.

بهمن دادمان رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت های ساختمانی نیز در این مراسم عمده ترین تلاش سندیکا را تلاش برای اصلاح نحوه پرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی دولت از جمله پرداخت با اسناد خزانه و اوراق مشارکت به جای پول تعهد شده در قراردادهای پیمان عنوان و اظهار کرد: به نظر هیات مدیره سندیکا، اصلاح این وضعیت مهم ترین معضل صنف محسوب می شود.

وی افزود: برای پیگیری اصلاح این وضعیت در کنار مکاتبات و مذاکرات و انتشار مقالات، بررسی های مرتبط نیز توسط سندیکا در این مورد با همراهی و اتحاد عمل با سایر تشکل ها را مستمرا پیگیری کرده ایم.

دادمان یادآور شد: سندیکای شرکتهای ساختمانی با اتکا به ظرفیت گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران مراحل متعددی را در جهت اصلاح بازه زمانی و نرخ قدرت خرید اوراق مذکور پیش برده است. همچنین در زمینه اصلاح ضوابط و قوانین در بسترهای مهم فضای کسب و کار از جمله مالیات و بیمه و … نیز فعالیت مناسبی داشته ایم.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵