برخورد قضایی با وبسایت‌هایی که به رشد قیمت مسکن دامن می‌زنند


برخورد قضایی با وبسایت‌هایی که به رشد قیمت مسکن دامن می‌زنند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: باید با وبسایت‌هایی که اقدام به قیمت‌گذاری مسکن کرده و قیمت ملک را بالاتر از نرخ واقعی آن در فضای مجازی مطرح می‌کنند، برخورد شود.

مصطفی‌ قلی‌خسروی امروز در حاشیه مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه بین‌المللی املاک و مستغلات، با بیان اینکه این نمایشگاه از دهم تا سیزدهم اسفندماه با حضور ۳۵ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، در پاسخ به پرسشی درباره حضور وبوبسایت‌هایخرید و فروش املاک در فضای مجازی اظهار داشت: ما نمی‌توانیم با تکنولوژی مخالفت کنیم بلکه باید با فناوری همراه شویم اما باید پایه و ریشه اصلی فعالیت کسب و کار خرید و فروش املاک را که مشاوران املاک هستند، اهمیت داده و در نظر داشته باشیم.

وی افزود: استارت‌آپ‌هایی که با اتحادیه مشاوران املاک همراهی کنند، آنها را می‌پذیریم ولی آنهایی که بخواهند از ریشه کسب و کار خرید و فروش املاک که همان مشاوران املاک هستند، جدا شوند، برخورد خواهیم کرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شد: یکی از وبوبسایت‌هایمشمول خرید و فروش املاک، قیمت ملک و آدرس واحد مسکونی را در آگهی‌های خود درج می‌کند که این کار اشتباه است و نباید به افزایش قیمت مسکن دامن زده شود.

خسروی ادامه داد: به طور مثال فردی قیمت واحد مسکونی خود را که هرمترمربع ۱۲ میلیون تومان ارزش دارد، در این سایت یا اپلیکیشن موبایلی ناگهان متری ۱۷ میلیون تومان اعلام می‌کند. در نتیجه افراد دیگری که در همان منطقه یا محله سکونت دارند نیز حاضر نیستند واحد مسکونی خود را به قیمت یا ارزش روز آن به فروش برسانند و قیمت درج شده در این اپلیکیشن‌ را مبنای قیمت ملاک و معیار قرار می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید قیمت‌ واحدهای مسکونی هر منطقه را از مشاوران املاک پرس‌وجو کنند، گفت: شهرداری در دهه ۷۰ فایل‌های فروش ملک را در اختیار شهروندان قرار می‌داد که در این فایل‌ها، همه ویژگی‌ها و جزئیات واحدهای مسکونی آماده خرید و فروش ذکر شده بود. متأسفانه این اقدام سبب شده بود که برخی افراد سودجو با عنوان بازدید از خانه برای خرید، اقدام به دزدی از این واحدها می‌کردند. در حال حاضر نیز برخی وبسایت‌هاکه آدرس‌ واحدهای مسکونی را در وبسایت‌هایخود ذکر می‌کنند، امنیت مالکان را از بین برده‌اند.

رئیس کمیسیون تخصصی املاک اتاق اصناف ایران تصریح کرد: در صورتی که وبسایت‌هایخرید و فروش املاک مسکونی یا اپلیکیشن‌های موبایلی به اتحادیه مشاوران املاک متصل باشند، علاوه بر اینکه مشاوران املاک سود می‌برند، مردم نیز از این سود بهره‌مند خواهند شد اما اگر این وبسایت‌هابخواهند از مشاوران دور شوند، کارآیی لازم را از دست خواهند داد.

خسروی با درخواست از وبسایت‌هایخرید و فروش املاک مسکونی برای برگزاری جلسات هماهنگی با اتحادیه مشاوران املاک و مطرح کردن نوآوری‌های خود در این اتحادیه اظهار داشت: من تعدادی از این اپلیکیشن‌ها یا وبسایت‌هارا تائید می‌کنم چرا که برنامه آنها این است که مردم بتوانند در یک فضای امن، به فایل‌ها دسترسی داشته باشند اما برخی وبسایت‌هاتلاش می‌کنند تا از این هماهنگی گریزان باشند.

وی درباره نظارت اتحادیه مشاوران املاک بر وبسایت‌ها یا اپلیکیشن‌های خرید و فروش ملک یا مسکن گفت: نظارت بر وبسایت‌هاوظیفه اتحادیه مشاوران املاک نیست و ما مجوز آنها را نمی‌دهیم، بلکه وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات و اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی در این زمینه صاحب نظر و مرجع صدور مجوز هستند.

این فعال بازار املاک در پاسخ به پرسشی درباره پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده، با تأکید بر اینکه سال آینده قیمت مسکن به هیچ‌ عنوان جهش قیمتی نخواهد داشت، افزود: چهار مؤلفه بورس، طلا، حامل‌های انرژی و ارز در وقوع جهش قیمتی در بازار مسکن در سال جاری مؤثر بوده‌اند اما در حال حاضر که قدرت خرید متقاضیان مسکن کاهش یافته، دیگر شاهد جهش قیمتی نخواهیم بود. با این حال ممکن است تا حدودی قیمت مسکن معادل نرخ تورم یا پایین‌تر از آن رشد کند.

خسروی در پاسخ به پرسش دیگری درباره وجود غرفه‌هایی در نمایشگاه املاک و مستغلات مبنی بر خرید و فروش آپارتمان در دبی، ترکیه و گرجستان گفت: ما به ایرانیانی که برای خرید آپارتمان و ویلا در این کشورها اقدام می‌کنند، هشدار می‌دهیم چرا که ایرانیانی که در گذشته اقدام به خرید ملک در این کشورها کرده‌اند، پس از مدتی متضرر شده‌اند. به طور مثال ترکیه در هنگام خرید مسکن، دو سند ارائه می‌دهد که سند اول در زمان خرید و سند دوم پس از پنج سال تصرف و اقامت در این واحد مسکونی به مالک داده خواهد شد؛ بنابراین سند اول عملاً بی‌ارزش است و تا زمانی که خریدار پنج سال در این واحد سکونت نداشته باشد، نمی‌تواند سند دوم که همان سند اصلی است را دریافت کند.

در ادامه این نشست رضا اربابیان از فعالان بازار مسکن درباره وبسایت‌هایخرید و فروش املاک گفت: در حال حاضر اعلام فایل‌های خرید و فروش یا اجاره ملک در فضای مجازی، علاوه بر اینکه برای مردم مهم شده، برای مشاوران املاک نیز دارای اهمیت است. از این رو، این وبسایت‌هابا توجه به ترافیک بالای کاربران، می‌بایست در خصوص امنیت وبسایت‌هایخرید و فروش مسکن، حساس شده و اگر تخلفی از طرف فردی صورت گیرد، IP و شماره‌تلفن فرد متخلف را مسدود کند.

این فعال بازار مسکن تأکید کرد: مردم باید مطمئن باشند که قرارداد نهایی خرید و فروش مجازی مسکن در دفاتر مشاوران املاک منعقد شود.

همچنین میلاد بازدار یکی دیگر از فعالان بازار مسکن درباره پیش‌بینی آینده این بازار اظهار داشت: سال آینده بازار اجاره مسکن، بیشتر از بازار خرید و فروش فعال خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود تا نرخ رشد اجاره‌بها نسبت به قیمت مسکن، کمی پایین‌تر باشد.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۱