منابع صندوق توسعه ملی وارد بافت فرسوده شد


منابع صندوق توسعه ملی وارد بافت فرسوده شد

عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی ایران از تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی فرسوده خبر داد.

به گزارش بانک عامل بخش مسکن، مجید روستا اعلام کرد: در حوزه بازآفرینی شهری و همچنین پیشبرد برنامه اقدام ملی مسکن در شرکت بازآفرینی شهری ایرانی برنامه‌ای طراحی شده است تحت عنوان مدیریت پروژه ۱۴۵ هزار واحدی تولید مسکن که این برنامه به دو شکل در حال پیشرفت و پیشبرد است.

وی توضیح داد: بخشی از این برنامه در قالب پرداخت تسهیلات نوسازی عمدتاً از دو محل یکی تسهیلات در نظر گرفته شده از محل منابع صندوق توسعه ملی مربوط به اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه و دیگری مربوط به تأمین تسهیلات مورد نیاز برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از محل وجوه اداره شده طراحی شده است. این در حالی است که پروژه‌های مشارکتی قابل توجهی نیز در این حوزه تعریف شده است که در قالب این پروژه بر روی اراضی تحت اختیار و مالکیت شرکت بازآفرینی شهری با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی واحدهای مسکونی مورد نظر احداث خواهد شد. در واقع و با هدف عملیاتی‌کردن طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، نوسازی و تولید ۱۴۵ هزار واحد مسکن به‌صورت ۱۰۰ هزار واحد خودمالک از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی (تبصره ۱۸) و ۴۵ هزار واحد بر روی اراضی شرکت بازآفرینی شهری ایران در دستور کار قرار گرفته است.

روستا خاطر نشان کرد: در قالب برنامه اقدام ملی تولید مسکن در بافت‌های فرسوده هدفی معادل ساخت ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در محدوده‌های هدف نوسازی تا سال ۱۴۰۰ تعریف شده است. هم اکنون در ۲۷ استان کشور نیز ۱۶۶ پروژه مشارکتی بر روی اراضی تحت مالکیت و در اختیار شرکت بازآفرینی شهری تعریف شده و تاکنون نیز عملیات مربوط به آغاز فرایند ساخت ۳۵ هزار واحد مسکونی از مجموع ۴۵ هزار واحد مسکونی برنامه ریزی شده برای احداث در قالب این ۱۶۶ پروژه انجام شده است. برای این منظور در حوزه اراضی و املاک تحت اختیار شرکت بازآفرینی شهری نزدیک به ۳ میلیون و۶۷۹ هزار مترمربع از اراضی به ساخت وسازهای مشارکتی اختصاص یافته است. این اراضی هم در محدوده بافت‌های تاریخی، فرسوده و ناکارآمد شهری و هم در سایر بافت‌های شهری واقع شده است.

در واقع در قالب پروژه ۱۶۶ هزار واحدی در ۲۷ استان کشور برای ساخت ۴۵ هزار واحد مسکونی هدف گذاری شده است که از این تعداد تاکنون ساخت ۳۵ هزار واحد مسکونی بارگذاری و سایر واحدها نیز به زودی بارگذاری شده و عملیات ساخت آنها آغاز خواهد شد.

وی همچنین با اعلام تحقق پیشرفت بیش از ۵۵ درصدی در برنامه‌های مربوط به پرداخت تسهیلات به منظور ساخت واحدهای مسکونی در بافت فرسوده در قالب طرح اقدام ملی مسکن گفت: در حال حاضر ۲۴ هزار و ۱۱۸ متقاضی جهت اخذ تسهیلات خود مالکی به بانک مسکن معرفی شده‌اند، که از این تعداد تاکنون ۱۰ هزار و۹۶۱ متقاضی در ۳۱ استان توانسته‌اند تسهیلات خود را دریافت کنند، که این رقم، پیشرفت ۵۵ درصدی در برنامه را نشان می‌دهد. فعالیت‌های مربوط به تشکیل پرونده و پرداخت تسهیلات به سایر متقاضیان نیز در حال انجام است. قرار است در سال ۹۹ نیز ۳۰ هزار فقره تسهیلات دیگر به این متقاضیان اختصاص یابد.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۴