روزهای نسبتا خوش مستأجران/ موجران با «رهن کامل»، بورس‌باز شدند


روزهای نسبتا خوش مستأجران/ موجران با «رهن کامل»، بورس‌باز شدند

بررسی فایل های مشاوران املاک نشان می دهد به دلیل سودده بودن این روزهای بازار سرمایه، بسیاری از موجران به سمت رهن کامل رفته اند که با استقبال خوب مستأجران خصوصا زوج های جوان روبه رو شده است.

 همزمان با اعلام برخی مشاوران املاک در تعدادی از مناطق تهران که از افزایش اجاره بها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت خبر می‌دهند، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز می‌گوید اجاره بها در ماه‌های ابتدایی امسال با افزایش مواجه شده است.

تعدادی از فایل‌هایی که در نقاط مختلف پایتخت عرضه می‌شود، افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی اجاره بها را در مقایسه با دو ماه نخست ابتدایی سال گذشته یادآور می‌شوند که به نظر می‌رسد فعلاً حول و حوش تورم عمومی باشد؛ هر چند که در برخی نقاط نیز موجران به دلیل شرایط کرونایی موجود، کمتر از نرخ تورم و تا ۱۰ درصد اقدام به افزایش اجاره بها کرده اند.

از سوی دیگر، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر الزام موجران به تمدید اجاره نامه‌های منتهی به اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ بدون افزایش اجاره بها، سبب شده تا به طور کلی فضای بازار رهن و اجاره مسکن آرامش بیشتری داشته باشد.

سود بازار سرمایه، سبب افزایش فایل‌های رهن کامل شد

از سوی دیگر با توجه به استقبال مردم از سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یکی از مواردی که مشاوران املاک به آن اشاره می‌کنند، افزایش بیش از تصور فایل‌های رهن کامل است؛ مواردی که در سال‌های گذشته کمتر اتفاق می‌افتاد؛ به خصوص که پس از کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، بیم آن می‌رفت که موجران بیشتر به اخذ اجاره ماهانه متمایل باشند تا رهن کامل.

این موضوع با استقبال مناسبی از سوی متقاضیان واحدهای رهنی خصوصاً زوج‌های جوان که با دریافت وام ازدواج، از نقدینگی اولیه مناسب‌تری نسبت به درآمد ماهیانه برخوردارند، مواجه شده است.

یکی از مشاوران املاک مناطق میانی به بالای تهران به خبرنگار مهر می‌گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای برخی از خانوارها به حدی جذاب شده که مواردی داشته ایم که خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با بخشی از آن در بورس سرمایه گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک‌تری در مناطق پایین‌تر پایتخت رهن کند.

این در حالی است که حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز از افزایش اجاره بها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۹ در تراز تورم عمومی معادل ۳۰ درصد اعلامی مرکز آمار خبر داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به دلیل تعطیلی دفاتر مشاوران املاک رخ داده بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: عدم استقبال موجران از مصوبه ستاد کرونا، صحت ندارد

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز در گفت وگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه آیا گزارش‌هایی از مشاوران املاک در خصوص اجرای مصوبه تمدید دو ماهه اجاره نامه‌های منتهی به سه ماه اخیر از سوی موجران دریافت کرده یا خیر؟ اظهار کرد: این موضوع بلااستثنا باید اجرا شود و ارتباطی به مشاوران املاک ندارد. دفاتر واسطه‌های ملکی، صرفاً محلی برای ثبت تمدید اجاره نامه هاست.

وی افزود: بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کرده ایم، موجران از این موضوع استقبال کرده و اجاره نامه‌هایی که در ۳ ماه اخیر پایان می‌یابد، دو ماه بدون دریافت «اضافه اجاره بها»، تمدید شده است.

رئیس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات اتاق اصناف کشور با بیان اینکه در پایان دو ماهی که اجاره نامه‌ها تمدید شده، موجر و مستأجر باید اجاره نامه جدیدی تنظیم کرده و قرارداد جدید بر اساس قانون تنظیم روابط موجر و مستأجر اجرا خواهد شد و دیگر ارتباطی به شرایط کرونایی و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نخواهد داشت.

وی تأکید کرد: اینکه برخی رسانه‌ها گفته اند که موجران از مصوبه ستاد ملی کرونا استقبال نکرده اند، صحت ندارد؛ چون اگر این تمدید انجام نشود، مستأجر حق شکایت از موجر را داشته و از سوی دیگر شکایت موجر مبنی بر دریافت خسارت تأخیر در تخلیه واحد مسکونی، از سوی محاکم قضائی قابل استماع نیست.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۴