خروج بازار مسکن از رکود در نیمه دوم سال ۹۵/پیگیر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن هستیم.


خروج بازار مسکن از رکود در نیمه دوم سال ۹۵/پیگیر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به تحلیل و ارایه نقطه نظرات خود درباره بازار مسکن و تاثیر تسهیلات جدید مسکن که در اواخر سال گذشته برای متقاضیان مسکن ایجاد شد پرداختند.

حامد مظاهریان در این برنامه ویژه خبری با عنوان «بازار مسکن؛ رکود یا رونق!؟» با اشاره به سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برای خروج مسکن از رکود و تقویت آن گفت: یکی از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن در سال گذشته افزایش توان خرید مسکن برای خانوارهای ایرانی با پرداخت تسهیلات مسکن تا ۵۰ درصد قیمت واقعی آن بود که در همین ارتباط نیز با مصوبه شورای پول و اعتبار در اواخر سال ۹۴ شاهد افزایش تسهیلات خرید مسکن از ۳۵ به ۱۶۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ، ۱۲۰ میلیون تومان در شهرهای میانی و ۸۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک بودیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، هنگام اعلام رسمی افزایش تسهیلات خرید مسکن، روزانه ۱۳۵ نفر در بانک سپرده گذاری می‌کردند که در اسفندماه سال گذشته این رقم به ۲۵۰ سپرده گذاری در روز رسید و در حال ارزیابی میزان استقبال و موفقیت اجرای این طرح هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی که بر انجام آن تاکید داریم کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش مدت بازپرداخت اقساط آن است که تلاش می‌کنیم آن را به سرانجام برسانیم.

مظاهریان در تشریح وضعیت بازار کنونی مسکن گفت: رکود در بازار مسکن بدین معناست که بازده اقتصادی و فعالیت در آن کاهش یافته است در حالیکه ما شاهد افزایش تولید در بازار مسکن هستیم اما نکته این است که تقاضا متناسب با تولید مسکن نیست که تلاش ما در وزارت راه و شهرسازی همسان کردن افزایش تقاضا و عرضه در بازار مسکن و همچنین حمایت همزمان از انبوه‌سازان و خانوارهای نیازمند مسکن است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تفاوت رونق بازار مسکن با رونق در بازار بورس، دلار، سکه و طلا افزود: بازار مسکن برخلاف بازار بورس، دلار، سکه و طلا که به سرعت به متغیرها پاسخ می‌دهد، روند پاسخ و واکنش سریعی ندارد. در حال حاضر ما شاهد مازاد تولید مسکن لوکس و مجلل در کشور هستیم که این تولید مورد تقاضای مردم نیست.

*محبوس شدن ۲۰ میلیارد دلار سرمایه در خانه‌های خالی

مظاهریان ادامه داد: در سال ۹۰، ۳۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود داشت که بر اساس آمارها بیشتر آنها خانه‌های مجلل و لوکس بودند و معادل ۲۰ میلیارد دلار سرمایه در آنها حبس شده بود.

وی رونق بازار مسکن را بر کاهش بیکاری موثر دانست و گفت: اگر بازار مسکن رونق بگیرد علاوه بر تاثیری که بر کاهش بیکاری در کشور خواهد داشت به اجرای اقتصاد مقاومتی نیز کمک فراوانی می‌کند.

مظاهریان شرایط کنونی کشور را یکی از دلایل تحرک ناکافی بازار مسکن اعلام کرد و در توضیح آن افزود: بانک‌های مقروض و کاهش قیمت نفت به میزان یک چهارم درآمدی که پیش‌تر داشت از جمله شرایطی است که تاثیر بسیار مستقیمی بر بازار مسکن گذاشته است. به همین دلیل نیز باید قدرت خرید مردم طبقات متوسط و پایین را بالا ببریم و نظام بانکی است که می‌تواند در این تصمیم تاثیرگذار باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: با ورود تسهیلات جدید خرید مسکن انتظار داریم متقاضیان با جیبی پرپول‌تر وارد بازار مسکن شوند و با توجه به اینکه این سپرده گذاری در نیمه دوم سال می‌تواند در اختیار متقاضیان قرار بگیرد پیش‌بینی می‌کنیم که با اعطای این تسهیلات به مردم بازار مسکن رونق بگیرد.

*شرایط فعلی بهترین زمان برای خرید مسکن

وی با اشاره به اینکه از خرداد سال جاری نخستین دسته از خریداران مسکن از تسهیلات جدید استفاده می‌کنند و وارد بازار می‌شوند گفت: پیش‌بینی و انتظار ما این است با توجه به اینکه در سه سال گذشته در قیمت مسکن رشدی نداشتیم در سال جاری نیز در قیمت مسکن رشدی را شاهد نباشیم و هم اکنون که بازار مسکن از حباب خارج شده بهترین زمان برای خرید مسکن خواهد بود.

مظاهریان تاکید کرد: برنامه وزارت مسکن و شهرسازی تا افق ۱۴۰۵ خانه‌دار کردن دو دهک پایین جامعه و اقشار کم درآمد است که برای اجرای این برنامه ۱۰ ساله نهادهای حمایتی نیز باید وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش عمده‌ای از منابع مالی دولت درگیر اتمام مسکن مهر است گفت: امیدواریم سال جاری سال اتمام مسکن مهر باشد هرچند پیش‌بینی ما این است موارد مشکل‌دار از واحدهای مسکن مهر باقی خواهند ماند. اما با پایان مسکن مهر، منابع دولت به سمت اجرای خانه‌دار کردن دو دهک پایین جامعه سوق پیدا می‌کند.

مظاهریان در پایان صحبت‌های خود گفت: سال جاری برای اصلاح قانون مالیات از مسکن پیشنهادهایی ارایه می‌کنیم زیرا معتقدیم این قانون فشار زیادی را بر انبوه‌سازان مسکن تحمیل می‌کند.

*پورابراهیمی:در سال ۹۵ همچنان رکود بر مسکن ادامه خواهد یافت

پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در برنامه شب گذشته گفتگوی ویژه خبری گفت: زمانیکه مصوبه افزایش تسهیلات مسکن را تصویب می‌کردیم پیش‌بینی ما این بود که تسهیلات تا حدی پاسخگوی نیاز مردم در شهرهای کوچک و میانی یا مراکز استان‌ها برای تحریک طرف تقاضا خواهد بود البته در شهرهای بزرگ و کلانشهرهایی همچون تهران که قیمت متوسط خانه‌ها متری ۲ تا ۳ میلیون تومان است به طور کامل پاسخگو نخواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: اقشار مختلف جامعه در طبقات متوسط و پایین کشور به دلایل شرایط اقتصادی گذشته و حال، امکان بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن را ندارند و باید برای این موضوع چاره اندیشی شود.  در حال حاضر سالانه ۷۰۰ هزار ازدواج در کشور انجام می‌شود که برای این میزان باید مسکن با قیمت پایین تامین و عرضه شود.

پورابراهیمی افزود: همه مردم از عهده پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن برنمی‌آیند و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی ما این است که در سال ۹۵ همچنان رکود بر مسکن ادامه خواهد یافت.

وی در پایان گفت: عوامل مختلفی بر رونق یا رکود بازار مسکن تاثیرگذارند که از جمله آنها قیمت نفت است. بدین معنا هر سال که قیمت نفت افزایش پیدا کرد قیمت مسکن نیز بالا رفت و مسکن رونق گرفت.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۱۶