تسریع در اتصال ریلی شلمچه به بصره/ راه‌آهن۳۲کیلومتری ایران و عراق


تسریع در اتصال ریلی شلمچه به بصره/ راه‌آهن۳۲کیلومتری ایران و عراق
عضو هیات مدیره راه‌آهن گفت: اتصال مرز شلمچه به کشور عراق برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران، دارای اهمیت است و تلاش می‌کنیم تا اتصال ریلی میان دو کشور، هرچه سریعتر برقرار شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی اظهار کرد: برای اتصال ریلی مرز شلمچه به بصره، نیاز است تا یک پل و یک قطعه ریلی، حدود ۳۲ کیلومتری ساخته شود که مقدمات عقد قرارداد آن، در دست اقدام است.

وی افزود: برای عقد قرارداد به منظور ساخت این پل و خط آهن ۳۲ کیلومتری، مذاکراتی با بنیاد مستضعفان صورت گرفته و این نهاد، پیشنهادی برای انجام آن ارائه کرده است.

عضو هیات مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در این زمینه بخش‌های دیگری نیز پیشنهاداتی برای ساخت خط آهن و پل در این مسیر ارائه کرده‌ و حوزه سرمایه‌گذاری راه‌آهن در حال مذاکره هستند و امیدواریم به زودی شاهد عقد قرارداد ساخت این راه‌آهن و اتصال مرز شلمچه به بصره باشیم.

رسولی عنوان کرد: اتصال مرز شلمچه به عراق برای راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است و تلاش می‌کنیم تا اتصال ریلی میان ایران و عراق هرچه سریعتر برقرار شود.

وی با بیان این‌که با طرف عراقی مذاکراتی انجام گرفته است، گفت: وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، اهتمام ویژه نسبت به اجرای این پروژه دارند و امیدواریم تا هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

عضو هیات مدیره راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: مسیر شلمچه تا بصره قطعه کوتاهی است که امیدواریم به زودی شاهد آغاز شدن عملیات ساخت آن باشیم تا کریدور اتصال خوزستان به عراق تکمیل شود.

رسولی بیان کرد: بر اساس توافقی که در گذشته میان طرف ایرانی و عراق شکل گرفته بود، قرار بود تا ایران پل مورد نیاز طرح را بسازد و طرف عراقی نیز، قطعه ۳۲ کیلومتری طرح را انجام دهد، اما با توجه به اینکه طرف عراقی اعلام کرده که امکان انجام آن را ندارد، قرار است تا این مسیر را ایران اجرا کند و طرف عراقی، هزینه‌های آن را بپردازند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۱۱