تاثیر مثبت کاهش نرخ سود سپرده بر بازار بخش مسکن/ وجود مازاد عرضه در بازار مسکن


تاثیر مثبت کاهش نرخ سود سپرده بر بازار بخش مسکن/ وجود مازاد عرضه در بازار مسکن

به گزارش خبرآنلاین، علی چگینی گفت: با ورود وام ها از خرداد ماه رونق آرام آرام به بازار مسکن بازمی گردد بطوریکه سازندگان واحدهای خود را بفروش می رسانند و واحدهای نیمه کاره را تکمیل می کنند.

آن طور که در گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی آمده، وی با اشاره به تمایل به کاهش نرخ سود تسهیلات تصریح کرد: تعیین نرخ سود تسهیلات مسکن دست وزارت راه و شهرسازی نیست و نرخ سود تسهیلات در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی تصویب می شود.

چگینی گفت: مازاد عرضه در بخش مسکن وجود دارد زیرا بدلیل رکود در بازار سازندگان در ۳-۲ سال اخیر تعدادی مسکن ساختند و نتوانستند بفروش برسانند و تا یک سال هم تولید بازار اضافه نشود عرضه تقاضا برهم نمی خورد.

وی افزود: زمانی که وامها وارد بازار مسکن شود سازندگان اقدام به دریافت پروانه ساختمانی می کنند و برنامه های حمایت از عرضه هم وجود دارد.

چگینی درباره اینکه کاهش سود سپرده باعث رونق در بازار می شود ، تصریح کرد: کاهش نرخ سود سپرده باعث می شود منابع کمتری وارد بانکها شود و ممکن است وارد سایر بازار های اقصادی و بورس شود و اگر بخش مسکن جذاب شود وارد این بخش هم می شود.

وی ا افزود: اگر مقدار تغییر در کاهش سود سپرده ها زیاد شود ممکن است تاثیر دو گانه ای داشته باشد و امار ساخت و ساز را بالا ببرد اما چنین تصوری نداریم که یک دفعه درصد قابل توجهی تغییر در بازار مسکن ایجاد کند.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۰