بازار مسکن مصرفی امسال رونق می‌گیرد/واحدهای لوکس فعلا بدون مشتری


بازار مسکن مصرفی امسال رونق می‌گیرد/واحدهای لوکس فعلا بدون مشتری
مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به تقاضای ایجاد شده برای واحدهای مسکونی ارزان قیمت و مصرفی، معاملات این بخش امسال رونق می گیرد.

به گزارش   وزارت راه و شهرسازی، حسین عبده تبریزی درباره زمان ایجاد رونق در بازار مسکن گفت: در سال جاری آنچه می‌تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است که به دنبال واحدهای مسکونی متراژ کوچک و ارزان‌قیمت شکل می گیرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تقاضای رونق‌ساز شامل گروه‌های خانه‌اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده، می‌شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه‌های لوکس و گران‌قیمت همچنان در رکود است.

وی تصریح کرد: با توجه به تقاضاهای ایجادشده برای واحدهای ارزان قیمت وکوچک، بازار معاملات این واحدهای مصرفی امسال رونق می‌گیرد. وضعیت در بازار واحدهای گران قیمت و لوکس مسکونی و همچنین واحدهای تجاری، به گونه‌ای است که فعلا ایجاد رونق در این بازارها انتظار نمی‌رود.

این اقتصاددان با بیان اینکه در حال حاضر، بازار مسکن از ناحیه تقاضای خانه‌اولی‌ها، ساکنان بافت‌های‌فرسوده و سایر خانوارهای بدمسکن قابلیت رسیدن به رونق دارد، اظهار داشت: لازم است نگاه کلی به بازار مسکن به جزئی‌نگری با معیار دو دسته آپارتمان‌های «لوکس» و «کوچک‌متراژ مصرفی» تغییر کند تا امکان تحلیل دقیق از شرایط بازار و همچنین نوع رونق قابل تحقق در بازار مسکن فراهم شود. بنابراین در مقطع زمانی فعلی امکان رونق در کل بازار مسکن وجود ندارد.

عبده تبریزی خاطرنشان کرد: به ۲ دلیل «کاهش آهنگ رشد جمعیت» و «کاهش مهاجرت در تهران»، انتظار رونق از جنس ایجاد تقاضای هجومی در بازار مسکن منتفی است و جنس رونق قابل تحقق در بازار مسکن در مقطع زمانی فعلی از نوع خرید واحدهای مصرفی است.

وی افزود: مطابق با نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، جمعیت تهران با ۵ درصد رشد از ۸ میلیون و ۲۹۳ هزار نفر در سال ۹۰ به ۸ میلیون و۷۳۷ هزار نفر در سال ۹۵ نفر رسیده است. این درحالی است که نرخ رشد جمعیت در سال ۹۰ نسبت به سال ۸۵ که جمعیت تهران ۷ میلیون و ۸۰۳ هزار نفر بوده، ۶ درصد بوده است که نشان‌دهنده کاهش یک واحد درصدی نرخ رشد جمعیت در پایتخت است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، ادامه داد: همچنین از هر ۴ طلاق یک تقاضای جدید در بازار مسکن ایجاد می شود و سالانه نزدیک به ۶۵۰ هزار ازدواج در سطح کشور انجام می‌شود که این رقم نیز رو به کاهش است. همچنین ضرورت توسعه بازار تسهیلات رهنی در قالب وام‌های بلندمدت برای خرید مسکن به‌منظور افزایش قدرت خرید خانوارهایی که قصد خرید مسکن دارند اما به دلیل ضعف بنیه مالی نمی‌توانند اقدام به خرید کنند، موردنیاز است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۱