اضافه شدن روزانه ١٠٠پرواز عبوری به حریم هوایی ایران


اضافه شدن روزانه ١٠٠پرواز عبوری به حریم هوایی ایران

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اضافه شدن روزانه ١٠٠ پرواز عبوری به حریم هوایی ایران ناشی از تنش هند و پاکستان خبر داد.

 سیاوش امیرمکری در جمع خبرنگاران در رابطه با خرید فلای چک دوم اظهار داشت: کارهای خریدفلای چک دوم انجام شده اما به دلیل محدودیت‌ها و تحریم، مسیر تحویل به مشکل خورده است که امیدواریم با پیگیری‌های بیشتر بتوانیم خرید انجام شده را تحویل بگیریم زیرا کشور به عملیات فلای چک نیاز دارد و از سوی دیگر یکی از اولویت‌های ما در بحث ایمنی، استفاده از تجهیزات فلای چک است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص وضعیت پروازهای عبوری افزود: به دلیل بسته شدن فضای پاکستان و افغانستان که متأثر از تنش بین پاکستان و هند است هواپیماها مجبور هستند مسیر خود را تغییر دهند.

وی ادامه داد: برای کمک به شرکت‌های هواپیمایی عبوری، در بخش عملیات عبوری برنامه ریزی و مسیر جدیدی را تعریف کردیم. در این راستا روزانه حدود ۱۰۰ پرواز به ما اضافه شده است.

امیرمکری افزود: البته ظرف یک روز گذشته بخشی از فضای پاکستان باز شده است اما تا زمانی که نیاز باشد ما از این مسیر سرویس و خدمات به ایرلاین‌ها ارائه خواهیم داد.

 

مطالبات ١٠٠٠ میلیاردی شرکت فرودگاه‌ها از ایرلاین‌ها

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در خصوص مطالبات این شرکت از شرکت‌های هواپیمایی گفت: متأسفانه طی سنوات گذشته مطالبات انباشته‌ای ایجاد شده که البته دلیل این مطالبات صرفاً عدم پرداخت نبوده بلکه مشکلات زیادی بر سر راه ایرلاین‌ها وجود داشته است.

امیرمکری تصریح کرد: در حال حاضر اعداد مختلفی از هزار تا ۱,۲۰۰ میلیارد تومان در این خصوص اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال  در رابطه با مطالبات از شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت: طبق قانون دو درصد فروش سوخت در فرودگاه‌های کشور متعلق به فرودگاه‌ها است. شرکت پخش در پرداخت این مبلغ مشکل دارد زیرا بخشی از درآمدی این شرکت صرف پرداخت یارانه می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران افزود: شرکت پخش می‌گوید به ما تکلیف شده که یارانه پرداخت کنیم از این رو پولی باقی نمی‌ماند که بخواهیم مطالبه فرودگاه‌ها را پرداخت کنیم اما هر حال با شرکت پخش به تعامل خواهیم رسید.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۳