آخوندی هیچ قدمی برای مَسکن برنداشت/وام‌های اخیر تورم‌زا بود


آخوندی هیچ قدمی برای مَسکن برنداشت/وام‌های اخیر تورم‌زا بود

مسکن مهر قزوین
مدیر گروه مسکن مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه آخوندی هیچ قدم رو به جلویی برای مسکن کشور برنداشته است، گفت: وی با متوقف کردن مسکن مهر، موجب شد رکود اقتصادی تشدید شود.

افشین پروین پور درباره عملکرد  آخوندی در طول بیش از ۵ سال تصدی وزارت راه و شهرسازی گفت: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، از زمان روی کارآمدن ایشان، هیچ کاری در بخش مسکن انجام نشده است و صندوق پس انداز مسکن یکم هم که همواره جزو فعالیت های خود معرفی می کنند،  عمدتاً از محل بازگشت اقساط مسکن مهر، تجهیز منابع شد.

وی  توضیح داد: آقای آخوندی  یکی از منتقدان مسکن مهر بوده و هست؛ چرا که معتقد است مسکن مهر ایجاد تورم کرده است  و این در حالی است که اقدامات اخیر خودشان، اثرات تورمی چشمیگری در بازار مسکن داشته است؛ به طوری که با افزایش اخیر سقف وام های مسکن، قیمت مسکن در دو سه ماه اخیر رشد چشمگیری داشته است.

وی با بیان اینکه آخوندی نتوانست پروژه مسکن مهر را به اتمام برساند، افزود: از آنجائی که برای پایان دادن به اجرای این طرح، دولت دیگر منابعی در اختیار ندارد، مرتباً تکمیل این طرح را به سالهای آینده موکول می کند و علی رغم اینکه گفته شده بود طرح مسکن مهر در پایان سال ۹۶ به اتمام خواهد رسید، مجدداً اعلام شد این طرح در سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

وی اظهارداشت: این طرح به عنوان جانشینی برای مسکن مهر مطرح شد ولی تاکنون حتی یک آجر هم در راستای اجرای این طرح روی هم گذاشته نشده است.

عضو تیم تهیه و تدوین طرح جامع مسکن ادامه داد: آقای آخوندی به تنهایی اقتصاد کشور را به نابودی رساند و با جلوگیری از تداوم اجرای طرح مسکن مهر، رکود اقتصادی را دامن زد. اگر مسکن مهر با همان روال دولت دهم ادامه می یافت، نه تنها شاهد رکود اقتصادی نبودیم، بلکه ۲ درصد رشد اقتصادی از این بخش حاصل می شد.

وی با اشاره به اعلام وصول طرح استیضاح آخوندی در مجلس شورای اسلامی، گفت: من نمی دانم مواردی که قرار است آقای آخوندی را بخاطرش استیضاح کنند، شامل چه مواردی می شود؛ اما در کشور ما طی حداقل ۱۰ سال آینده باید سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی جدید ساخته شود تا بلکه ۱۰ سال دیگر، میزان عرضه و تقاضای مسکن با هم برابر شود و این یعنی یک ظرفیت بزرگ از اشتغال و رشد اقتصادی درونزا و جلوگیری از تورم.

وی ادامه داد: به نظر من بزرگترین گناه آقای آخوندی این است که این ظرفیت را معطل نگه داشتند و تمام یا بخش زیادی از این بیکاری ها و تعطیل شدن صنایع و انتقادات مردم  به وضعیت بد اقتصادی و نداشتن شغل، مستقیما ناشی از تصمیمات آقای آخوندی در حوزه مسکن است.

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱